Referat från Naturens Dag.

Arnäs var även i år representerade vid Naturens dag och Hälsans stig.

Föreningens tema för 2015 är ”” Miljöhänsyn, ekologiskt och ”härodlat””. Besökarna var många och vetgirigheten stor. Trädgårdsföreningen hade, dagen till ära, mönstrat ett stort manskap, detta för att kunna informera om föreningens skiftande verksamheter.

IMG_0200OEA

Man delade inte bara med sig av sin kunskap, utan även förtäring av olika slag. Där fanns i år drycker gjorda på fläderblom, rabarber samt en kulinarisk sensation, drycken gjord på älggräs. Här fanns även kirskålspesto gjord på bl a kirskål – ett genuint ogräs men varför inte?

De märkningar som idag finns på varjehanda typ av förpackning är inte alltid lätta att förstå eller ens se. Därför fanns olika förpackningar till beskådande och där man på ett trivsamt sätt, med hjälp av förstoringsglaset, förklarade vad alla olika symboler egentligen berättar för oss konsumenter.
IMG_0268

Kunskapsfunderingar i form av ”Värdet av våra bär” var också en del av den kunskap som besökarna fick del av.

IMG_0233

Ett lotteri med en mängd växter lockade många lottköpare.

Bilder och text av Benne Odén

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s